Příběh Magnetického kalendáře z Čáromatu

Kde se vzal magnetický kalendář z Čáromatu?

Klidnější život v každodenním kolotoči. Spokojenější děti. Snížení hladiny rodičovského stresu 🙂

Dohánějí vás vaše děti občas k šílenství, protože sedí na zemi v kolejišti mrňavých vláčků a odmítají se hnout? Nevnímají povely k odchodu? Ty zuby si prostě vyčistit nepůjdou? Tolik malých i větších chvilek rodičovské frustrace! Taky jsem je se svými třemi dětmi zažívala.

Právě pro svoje děti jsem vytvořila magnetický kalendář – veselého a praktického pomocníka pro rodinný život.

Magnetický kalendář Čáromat

Stále přemýšlíte o svém rodinném čase. O organizaci svých aktivit s dětmi. I já jsem se o tom něco napřemýšlela. Měla jsem pocit, že se moje rodina nikdy nevyhrabe z věčného chaosu.

Na to plavání nepůjdou, i když jste jim už říkali stokrát, že je pondělí a to znamená plavání. „Mamí, proč mi dáváš tu bundu, mamííí? Já si přece teď stavím z lega!“ Křičí ten váš malý a možná ani to ne, jen ječí a zmítá se.

Můžete to ale zastavit! Mám pro vás tip: „Koukni se na kalendář, Davídku. Je pondělí, to je první den, a vidíš, tady je přece plavání!“ Jednoduchá odpověď, se kterou vám pomůže čáromatí kalendář. Prostě to dítě čapnete a dovlečete ho k ledničce, kde máte kalendář. Na vlastní oči uvidí, že tam je magnetek PLAVÁNÍ. Je tam i magnetek HRANÍ DOMA, ale až potom. Takže šup na plavání.

Netvrdím, že to pak půjde vždycky hladce. Moje i vaše děti mají svou hlavu a s tou žádný magnetický kalendář nic nenadělá. A je to dobře.

Vizualizace denního programu však může hodně pomoct, aby si naše děti uvědomily plynutí času a dokázaly v něm lépe plout. A třeba si i osvojily základní plánování.

Tři důvody pro užívání magnetického kalendáře.

Aneb proč by mělo moje dítě reagovat na nějaké obrázky na lednici?

  • Síla vizuálního signálu: Vizuální podnět zaujme. Dítě se uklidní už jen proto, že se dívá.
  • Předem daný program: Dítě se soustředí na program připravený předem s pomocí magnetků jako na něco daného. Visí to přece na té lednici.
  • Samostatné rozhodování: Možná se taky vaše dítě vždycky vzpouzí: Já sama! Já sám! Tak tohle je velká věc – vaše dítě si ty magnetky na lednici dalo samo. A to je přece rozdíl, udělat něco, co říká máma, a udělat něco, pro co jsem se rozhodl sám!

Komu kalendář slouží?

První magnetický kalendář z Čáromatu je zaměřený na děti chodící do školky či školáky z nižších ročníků základní školy. Obzvlášť vhodný je pro děti při nástupu do instituce.

V čem kalendář pomůže?

  • pomůže dítěti zorientovat se v časovém harmonogramu
  • dá mu emoční jistotu: víru, že odpoledne či večer bude zase doma se svou maminkou a tátou
  • dítě získá povědomí o čase a jeho plynutí
  • osvojí si termíny spojené s časem: týden, měsíc, rok, roční období
  • obrázky jsou schematické a tak vaše dítě procvičuje abstraktní myšlení

Funguje to?

Předtím, než jsem nabídla svůj kalendář vám, ověřila jsem ho na svých dětech a na dětech svých kamarádů a známých. Můj pětiletý syn mi před lety po měsíci užívání kalendáře přinesl krásný důkaz, že se naučil vnímat čas a že se orientuje v našem denním programu. Seděl u stolu a kreslil si. Když jsem k němu přišla s otázkou, co to je, odpověděl: „To je můj denní program. Píšu si, co budu dělat dneska.“ Na velkém papíře se skvěly obrázky z mých magnetků.

Ten kluk je kreslil z hlavy. Byla jsem dojatá. Kromě radosti ze syna jsem měla i velkou radost, že můj kalendář dělá to, co má. Od té doby obě moje děti občas zasednou a kreslí své „denní programy“. Je to roztomilá legrace i vážná věc zároveň.

IMG_1749

Celý kalendář tvoří magnetická fólie velikosti A3, která je v celku jako základní plocha a 222 magnetků (vybrat si můžete mezi již připravenými magnetkami a nebo variantou vyrobte si sami).

Další články o magnetickém kalendáři:

Co v čáromatím kalendáři najdu? a Magnetky ke kalendáři.